Články

Dvě pražské návštěvy

Již dvakrát jsme v rámci předmětu českopis – Praha navštívily hlavní město, žasly nad poznatky a přitom se nevzdálily na dohled od Pražského hradu. Při první návštěvě Strahov, Pohořelec a paláce Hradčanského náměstí (nejkrásnějšího na světě, jak řekla Madeleine Albrightová Billu Clintonovi a on s ní souhlasil).

Les

Na začátku hodiny se studentky rozcvičily tím, že kreslily tužkou, která se nesměla zvednout z papíru. Aby se jim pracovalo dobře, poslouchaly hudbu Philipa Glase z filmu Hodiny.  Potom jsem studentkám rozdala klacky, velké papíry si přilepily na zem, dostaly barevné tuše a instrukce, že se nesmí předklánět a musí držet klacek oběma rukama. To vše opět při kresbě lesa. Všechny byly překvapené, protože jsme nic takového ještě nezkoušely.

Portrét básníka

Kreslířská rozcvička při této hodině byla věnována šrafování. Studentky měly před sebou těžký úkol, kresbu portrétu, takže následovala druhá rozcvička, kresba „minutka“. 11 různých portrétů, mladých krásných žen, starých pánů i bezdomovců musely nakreslit za 1 minutu tak, aby vystihly to nejdůležitější z obličeje několika čarami.

Týden knihoven skončil, lounská má další prestižní cenu do sbírky

V rámci Týdne knihoven proběhl ve čtvrtek 9. října v Zrcadlové kapli pražského Klementina slavnostní akt, za přítomnosti zástupců Ministerstva kultury ČR, Národní knihovny ČR, zástupců Svazu měst a obcí, knihovnic a knihovníků z celé republiky, starostek a starostů byly předány ceny v soutěži Knihovna roku 2015. Městská knihovna Louny byla ohodnocena jako nejlepší česká knihovna v kategorii měst do 20 tisíc obyvatel. Domů si přivezla Zvláštní ocenění za aktivity podporující integraci zdravých a handicapovaných lidí.

Předávání ceny Knihovna roku 2015

Týden knihoven startuje již tento víkend

„Zažijte knihovnu jinak“, to je letošní motto celostátního Týdne knihoven, který v prvním říjnovém týdnu upozorňuje na to, jak se knihovny proměňují, láká nové čtenáře, nabízí nové projekty. Lounská knihovna startuje v pátek, nikoli v Lounech, ale v Táboře!

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem slaví v roce 2015 padesáté výročí otevření nového sídla v modernisticky rekonstruované budově bývalé lobkowiczké zámecké jízdárně. Důležitým exponátem výstavy Schránka pro ducha je proto i sama budova – obálka, ukrývající kulturní paměť zpředmětněnou v uměleckých sbírkách. Náplň výstavy tvořila díla výtvarníků zlaté éry šedesátých let z fondů galerie – Boštík, Medek, Boudník, John, Malich, Šimotová, Palcr, Podhrázský, Piesen, Sion, Veselý, Ševčík, Zlín, Slavík, Němec, Načeradský.

Výstava na stromech na Mírovém náměstí

Plné ruce práce. Takový je název výstavy o kávě, kterou v týdnu od soboty 3. října hostí stromy na Mírovém náměstí v Lounech. Stane se součástí více než 40 míst po celé ČR, kde výstava ve stejný čas probíhá. Na 15 plakátech se například dozvíte, co je to kojot nebo roya, jak vypadá kávovník či kávová zrna, jak se káva zpracovává a mnoho dalšího. Autorem fotografií je Stanislav Komínek z organizace NaZemi, který navštívil pěstitele kávy v Guatemale a Mexiku. Zkoumal, jaké dopady na jejich životy má jejich zapojení do fairtradeových družstev.

Třetí věk slaví jubilejní 10. rok

Kulturní dům Zastávka se v neděli 13. září stal místem setkání všech studentů Třetího věku Louny, kteří zde oslavili jubilejní desátý rok existence projektu. Slavnostní odpoledne doprovázela hudba kapely Free Band.

Tulák nebo knihovník

Dnes 10. 9. 2015 si připomínáme smutné 10. výročí úmrtí bývalého ředitele lounské knihovny Ivo Markvarta. Na hřbitově v Podbradci v 15.00 hodin odpoledne položila současná ředitelka knihovny Dagmar Kučerová květinu od lounských knihovníků a čtenářů. Hrob příchozí vyzdobili texty a úryvky z jeho knih, neformálně, jednoduše, prostě, bez oficialit, tak by to právě on chtěl, zavzpomínali příchozí na tuláka a knihovníka Markvarta.

Bouřka a déšť jakoby dokreslovala obrázek dnešního dne...

Třetí věk hlásí 300. studentku

Doslova za pět minut dvanáct se v pátek 4. září přišla přihlásit 300. studentka do vzdělávacího projektu Třetí věk. Emilie Neubauerová si přišla zapsat předměty evropis, politologie, základy práva a umění tady a teď.

Podesáté do školy

Již desátým rokem provozuje Městská knihovna Louny projekt Třetí věk. První studenti se přišli zapsat 1. 9. 2006 do studovny v Husově ulici, vítali je 4 lektoři, nabízeli 4 předměty. Studentů přišlo 42, mnozí z nich přijdou letos již podesáté k zápisu! Třetí věk je fenomenální záležitostí lounské knihovny.